# G9232M12BPLB1-7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G9232M12BPLB1-7
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g9232m12bplb1-7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g9232m12bplb1-7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 60.3 CFM (1.71m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 35.3dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.52 W
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.220 in H2O (54.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 32.00mm