# G9225X12B-FSR-TF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G9225X12B-FSR-TF
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g9225x12b-fsr-tf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g9225x12b-fsr-tf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/41/8506413-1570-1650-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 66.0 CFM (1.85m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 42.0dB(A)
- **RPM:** 3600 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.240 in H2O (59.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.218 lb (98.88 g)
- **Width:** 25.00mm