# G8W-1C6T-F-R-DC12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G8W-1C6T-F-R-DC12
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g8w-1c6t-f-r-dc12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g8w-1c6t-f-r-dc12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/84/28/12842839-Z2053-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Features:** Resistor
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 8 VDC
- **Must Release Voltage:** 1 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 16VDC - Max