# G8032X24B-RSR-EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G8032X24B-RSR-EM
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g8032x24b-rsr-em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g8032x24b-rsr-em#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP57 - Dust Protected, Waterproof
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.286 lb (129.73 g)
- **Width:** 32.00mm