# G8015X24B1-RGR-L40
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G8015X24B1-RGR-L40
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g8015x24b1-rgr-l40
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g8015x24b1-rgr-l40#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/20/8506209-1570-1096-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 43.0 CFM (1.20m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 40.0dB(A)
- **RPM:** 4800 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.230 in H2O (57.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.128 lb (58.06 g)
- **Width:** 15.30mm