# G7SA-5A1B-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G7SA-5A1B-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g7sa-5a1b-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g7sa-5a1b-dc24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/90/08/12900833-Z2944-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 6 A
- **Features:** Sealed - Flux Protection
- **Mounting Type:** Socketable, Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max