# G7P-2-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G7P-2-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g7p-2-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g7p-2-dc24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max