# G7L-2A-P-PV-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G7L-2A-P-PV-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g7l-2a-p-pv-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g7l-2a-p-pv-dc24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/53/12865357-Z4255-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 95.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 277VAC - Max