# G7L-1A-T-J-CB-DC12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G7L-1A-T-J-CB-DC12
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g7l-1a-t-j-cb-dc12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g7l-1a-t-j-cb-dc12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/48/12864845-Z11060-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 158 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Indium (AgSnIn)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Features:** Test Button
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.8 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)