# G7L-1A-T-CB-AC200/240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G7L-1A-T-CB-AC200/240
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g7l-1a-t-cb-ac200-240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g7l-1a-t-cb-ac200-240#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/48/12864842-Z2935-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 10.2 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Indium (AgSnIn)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 150 VAC
- **Must Release Voltage:** 36 VAC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)