# G7J-4A-B AC100/120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G7J-4A-B AC100/120
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g7j-4a-b-ac100-120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g7j-4a-b-ac100-120#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/49/12864998-Z6335-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 21.6 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** 4PST-NO (DM) (4 Form X)
- **Contact Rating (Current):** 25 A
- **Features:** Test Button
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 75 VAC
- **Must Release Voltage:** 18 VAC
- **Operate Time:** 50 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 50 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max