# G6ZK-1FE-TRDC4.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G6ZK-1FE-TRDC4.5
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** High Frequency (RF) Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g6zk-1fe-trdc4-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g6zk-1fe-trdc4-5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/15/12861505-Z1604-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 80 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 4.5VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 10 mA
- **Features:** Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 3.38 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 30VAC, 30VDC - Max