# G6S-2G-DC4.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G6S-2G-DC4.5
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g6s-2g-dc4-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g6s-2g-dc4-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 31 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 4.5VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 2 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 3.38 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.45 VDC
- **Operate Time:** 4 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** Telecom
- **Release Time:** 4 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 220VDC - Max