# G6K2FRFSTR09DC45
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G6K2FRFSTR09DC45
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** High Frequency (RF) Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g6k2frfstr09dc45
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g6k2frfstr09dc45#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/Z6/08/8D/Z6088DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/Z6/08/8D/Z6088DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 23.2 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 4.5VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 1 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Must Operate Voltage:** 3.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.45 VDC
- **Operate Time:** 3 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Release Time:** 3 ms
- **Switching Voltage:** 125VAC, 60VDC - Max