# G6CK-1114P-US-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G6CK-1114P-US-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g6ck-1114p-us-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g6ck-1114p-us-dc24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 11.7 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy, Cadmium Free
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max