# G6C-2117P-US-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G6C-2117P-US-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g6c-2117p-us-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g6c-2117p-us-dc24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/47/12864728-Z5363-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 8.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Alloy, Cadmium Free
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 380VAC, 125VDC - Max