# G6AK-474P-ST-US-DC12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G6AK-474P-ST-US-DC12
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g6ak-474p-st-us-dc12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g6ak-474p-st-us-dc12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/90/31/12903103-Z751-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 26.7 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 2 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Operate Time:** 7 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 7 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 220VDC - Max