# G6AK-274P-ST-US-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G6AK-274P-ST-US-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g6ak-274p-st-us-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g6ak-274p-st-us-dc24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/90/31/12903103-Z751-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 7.5 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 2 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Operate Time:** 5 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 220VDC - Max