# G6A-274P-ST15-US-DC12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G6A-274P-ST15-US-DC12
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g6a-274p-st15-us-dc12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g6a-274p-st15-us-dc12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/90/30/12903092-Z2931-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 12.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 2 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 5 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 3 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 220VDC - Max