# G6015M12B1-RGR-EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G6015M12B1-RGR-EM
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g6015m12b1-rgr-em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g6015m12b1-rgr-em#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/86/8506869-1570-1620-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.0 CFM (0.448m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP57 - Dust Protected, Waterproof
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.150 in H2O (37.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.059 lb (26.76 g)
- **Width:** 15.30mm