# G4W-2214P-US-HP-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G4W-2214P-US-HP-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g4w-2214p-us-hp-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g4w-2214p-us-hp-dc24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/42/12864233-Z3693-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 33.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 55°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 250VAC, 125VDC - Max