# G4028M24B1-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G4028M24B1-RSR
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g4028m24b1-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g4028m24b1-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/83/8507833-1570-1615-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 13.0 CFM (0.364m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 37.0dB(A)
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.370 in H2O (92.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.111 lb (50.35 g)
- **Width:** 28.00mm