# G4028H24B-RSR-CC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G4028H24B-RSR-CC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g4028h24b-rsr-cc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g4028h24b-rsr-cc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.0 CFM (0.448m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Conformal Coating, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 41.0dB(A)
- **RPM:** 10000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.570 in H2O (142.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.111 lb (50.35 g)
- **Width:** 28.00mm