# G4020S12B2-RSR-EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G4020S12B2-RSR-EM
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g4020s12b2-rsr-em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g4020s12b2-rsr-em#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/36/8506369-1570-1614-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 6.0 CFM (0.168m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP57 - Dust Protected, Waterproof
- **Noise:** 21.0dB(A)
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.070 in H2O (17.4 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.062 lb (28.12 g)
- **Width:** 20.00mm