# G4020M12B-RS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G4020M12B-RS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g4020m12b-rs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g4020m12b-rs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 9.0 CFM (0.252m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 26.0dB(A)
- **RPM:** 6000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.150 in H2O (37.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.062 lb (28.12 g)
- **Width:** 20.00mm