# G4020E12B-RSR-EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G4020E12B-RSR-EM
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g4020e12b-rsr-em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g4020e12b-rsr-em#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/67/8505672-1570-1225-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 11.7 CFM (0.328m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP57 - Dust Protected, Waterproof
- **Noise:** 32.0dB(A)
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.230 in H2O (57.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.062 lb (28.12 g)
- **Width:** 20.00mm