# G3R20MT12N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G3R20MT12N
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g3r20mt12n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g3r20mt12n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 105A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 15V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 219 nC @ 15 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 5873 pF @ 800 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 365W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 24mOhm @ 60A, 15V
- **Supplier Device Package:** SOT-227
- **Technology:** SiCFET (Silicon Carbide)
- **Vgs (Max):** +20V, -10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.69V @ 15mA