# G30N04D3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G30N04D3
- **Manufacturer:** Goford Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g30n04d3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g30n04d3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/31/41/-G/3141-G20N06D52CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 40 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Feature:** Standard
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 30 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1780 pF @ 20 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 19.8W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 9.5mOhm @ 20A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-DFN (3.15x3.05)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 250µA