# G2UM300VL20 24-240V AC/DC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2UM300VL20 24-240V AC/DC
- **Manufacturer:** TELE Controls Inc
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Monitor - Relay Output
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2um300vl20-24-240v-ac-dc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2um300vl20-24-240v-ac-dc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 5A @ 250VAC
- **Delay Time:** 0 ~ 10 Sec
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Output Type:** Relay
- **Trip Range:** 1.5 ~ 300V AC/DC