# G2R1AEDC18BYOMI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2R1AEDC18BYOMI
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2r1aedc18byomi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2r1aedc18byomi#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/41/12864152-Z2308-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 18VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Alloy, Cadmium Free
- **Contact Rating (Current):** 16 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 5 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 380VAC, 125VDC - Max