# G2R1000MT17J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2R1000MT17J
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2r1000mt17j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2r1000mt17j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 1700 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 20V
- **FET Type:** N-Channel
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 139 pF @ 1000 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 54W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 1.2Ohm @ 2A, 20V
- **Supplier Device Package:** TO-263-7
- **Technology:** SiCFET (Silicon Carbide)
- **Vgs (Max):** +20V, -10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 2mA