# G2R-2-SN-DC24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2R-2-SN-DC24
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2r-2-sn-dc24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2r-2-sn-dc24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/42/12864214-Z1637-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 21.6 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 5 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Must Release Voltage:** 3.6 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 380VAC, 125VDC - Max