Part Number: G2R-1A4-DC24 Manufacturer: Omron Category: Relays Subcategory: Power Relays, Over 2 Amps Product URL: https://distyparts.com/product/g2r-1a4-dc24 RFQ URL: https://distyparts.com/product/g2r-1a4-dc24#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/12/86/41/12864131-Z3125-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/51/12865190-Z2323-ND.jpg Summary: G2R-1A4-DC24 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Omron and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: G2R-1A4-DC24 is a power relays, over 2 amps from Omron. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Coil Current: 21.8 mA Coil Type: Non Latching Coil Voltage: 24VDC Contact Form: SPST-NO (1 Form A) Contact Material: Silver Alloy Contact Rating (Current): 8 A Mounting Type: Through Hole Must Operate Voltage: 16.8 VDC Must Release Voltage: 3.6 VDC Operate Time: 15 ms Operating Temperature: -40°C ~ 70°C Relay Type: General Purpose Release Time: 5 ms Seal Rating: Sealed - Fully Switching Voltage: 380VAC, 125VDC - Max Termination Style: PC Pin Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/omron Category Page: https://distyparts.com/category/relays/power-relays-over-2-amps Canonical URL: https://distyparts.com/product/g2r-1a4-dc24