# G2R-1-T-AC240
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2R-1-T-AC240
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2r-1-t-ac240
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2r-1-t-ac240#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 3.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 240VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 192 VAC
- **Must Release Voltage:** 72 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Flux Protection
- **Switching Voltage:** 380VAC, 125VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)