# G2E140-AL30-48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2E140-AL30-48
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2e140-al30-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2e140-al30-48#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/38/1-/30/381-3068-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/96/8497966-381-3458-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 179.5 CFM (5.03m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Noise:** 60.0dB(A)
- **Power (Watts):** 130W
- **Size:** Rectangular - 226mm L x 247mm H (140mm Dia)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 6.6 lbs (3 kg)
- **Width:** 130.0mm