# G2E120-AR38-43
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2E120-AR38-43
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2e120-ar38-43
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2e120-ar38-43#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/30/8498301-381-3066-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 152.0 CFM (4.26m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Noise:** 62.0dB(A)
- **Power (Watts):** 90.0W
- **Size:** Rectangular - 174mm L x 190mm H (120mm Dia)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 4.5 lbs (2 kg)
- **Width:** 115.0mm