# G2E108-AA05-44
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2E108-AA05-44
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2e108-aa05-44
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2e108-aa05-44#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/22/8498226-381-3065-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 91.0 CFM (2.55m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Noise:** 54.0dB(A)
- **Power (Watts):** 35.00W
- **Size:** Rectangular - 159mm L x 168mm H (108mm Dia)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 3 lbs (1.4 kg)
- **Width:** 115.0mm