# G2E085-AA05-21
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2E085-AA05-21
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2e085-aa05-21
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2e085-aa05-21#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/38/1-/30/381-3064-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/38/1-/30/381-3064-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 55.9 CFM (1.57m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Noise:** 57.0dB(A)
- **Power (Watts):** 28.00W
- **Size:** Rectangular - 118mm L x 117mm H (85mm Dia)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 1.7 lbs (771.1 g)
- **Width:** 80.00mm