# G2E-184P-H-M-US-DC12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G2E-184P-H-M-US-DC12
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Signal Relays, Up to 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g2e-184p-h-m-us-dc12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g2e-184p-h-m-us-dc12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 17.1 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 1 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 7 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 60°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 3 ms
- **Switching Voltage:** 125VAC, 60VDC - Max