# G125-MV23405L2P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G125-MV23405L2P
- **Manufacturer:** Harwin Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g125-mv23405l2p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g125-mv23405l2p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/59/50/71/5950713-952-2810-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 8.00碌in (0.203碌m)
- **Contact Length:** 0.177" (4.50mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Circular
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 2A per Contact
- **Fastening Type:** Latch Lock
- **Features:** Board Lock, Pick and Place
- **Insulation Color:** Green
- **Insulation Height:** 0.193" (4.90mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 34
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Pitch:** 0.049" (1.25mm)
- **Row Spacing:** 0.049" (1.25mm)