# G125-MH10805M4-1AD1ADP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G125-MH10805M4-1AD1ADP
- **Manufacturer:** Harwin Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g125-mh10805m4-1ad1adp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g125-mh10805m4-1ad1adp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Length:** 0.130" (3.30mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Circular
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 2A, 10A
- **Fastening Type:** Screw Lock
- **Features:** Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
- **Insulation Color:** Green
- **Insulation Height:** 0.207" (5.25mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 10 (8 + 2 Power)
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Pitch:** 0.049" (1.25mm)
- **Row Spacing:** 0.049" (1.25mm)
- **Shrouding:** Shrouded - 4 Wall
- **Style:** Board to Board or Cable
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 450V