# G125-FV11205F3R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G125-FV11205F3R
- **Manufacturer:** Harwin Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g125-fv11205f3r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g125-fv11205f3r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 8.00碌in (0.203碌m)
- **Contact Length:** 0.118" (3.00mm)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 2A
- **Fastening Type:** Screw Lock
- **Features:** Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
- **Insulation Color:** Green
- **Insulation Height:** 0.207" (5.25mm)
- **Mated Stacking Heights:** 7.25mm, 7.33mm
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 12
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Pitch:** 0.049" (1.25mm)
- **Row Spacing:** 0.049" (1.25mm)
- **Style:** Board to Board or Cable
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 450V