# G1238S24B1-FSR-TTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G1238S24B1-FSR-TTL
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g1238s24b1-fsr-ttl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g1238s24b1-fsr-ttl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/82/8505824-1570-1879-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 88.0 CFM (2.46m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 34.0dB(A)
- **RPM:** 2000 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.170 in H2O (42.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.74 lb (335.66 g)
- **Width:** 38.00mm