# G1238L24B1-FSR-EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G1238L24B1-FSR-EM
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g1238l24b1-fsr-em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g1238l24b1-fsr-em#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/76/8505767-1570-1074-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 107.0 CFM (3.00m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP57 - Dust Protected, Waterproof
- **Noise:** 38.0dB(A)
- **RPM:** 2400 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.240 in H2O (59.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.74 lb (335.66 g)
- **Width:** 38.00mm