# G1238L12B1-FSR-TTL-EM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G1238L12B1-FSR-TTL-EM
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g1238l12b1-fsr-ttl-em
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g1238l12b1-fsr-ttl-em#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/82/8505824-1570-1879-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 107.0 CFM (3.00m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP57 - Dust Protected, Waterproof
- **Noise:** 38.0dB(A)
- **RPM:** 2400 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.240 in H2O (59.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.74 lb (335.66 g)
- **Width:** 38.00mm