# G1238H12B1-FSR-WS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G1238H12B1-FSR-WS
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g1238h12b1-fsr-ws
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g1238h12b1-fsr-ws#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/82/8505824-1570-1879-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 141.2 CFM (3.95m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Alarm Sensor, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 46.0dB(A)
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.410 in H2O (102.1 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.74 lb (335.66 g)
- **Width:** 38.00mm