# G1238E24B1-FSR-TTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** G1238E24B1-FSR-TTL
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/g1238e24b1-fsr-ttl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/g1238e24b1-fsr-ttl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/76/8505767-1570-1074-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 158.0 CFM (4.42m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 49.0dB(A)
- **RPM:** 3600 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.490 in H2O (122.1 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.74 lb (335.66 g)
- **Width:** 38.00mm