# FXTC-HE73TC-36.864 MHZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FXTC-HE73TC-36.864 MHZ
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fxtc-he73tc-36-864-mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fxtc-he73tc-36-864-mhz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 43mA
- **Frequency:** 36.864 MHz
- **Frequency Stability:** ±1ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** HCMOS
- **Size:** 0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 3.3V