# FXG-400MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FXG-400MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fxg-400ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fxg-400ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, cURus
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 30A
- **Current Rating (Amps):** 400 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm)
- **Voltage Rating:** 250 V