# FX6A-20P-0.8SV(71)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FX6A-20P-0.8SV(71)
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fx6a-20p-0-8sv-71
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fx6a-20p-0-8sv-71#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/62/79/5562798-H125210-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Height Above Board:** 0.197" (5.00mm)
- **Mated Stacking Heights:** 5mm, 7mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.031" (0.80mm)